Thursday, September 30, 2010

Rancangan Pelajaran(Pendidikan Jasmani dan Kesihatan)

1.
Tarikh:

Bilangan pelajar:
Pengalaman sedia ada:
Objektif am:
Objektif khas:
Objektif khas melalui 3 domain: Kognitif, Psikomotor, afektif, social


2.
Pengajaran
Warm-up:
Demo:
Shadow play:
Latih tubi:


3.
Permainan kecil: (Alatan/tanpa alatan, perlu seronok, compatitive)


4.
Cool down:

Friday, September 24, 2010

Rancangan Pengajaran

Kelas:
Umur Pelajar:
Bilangan Pelajar:
Hari:
Tarikh:
Masa:
Komponen:
Sukatan Pelajaran:
Topik:
Matlamat:
Objektif:
Pengetahuan Sedia Ada:
Bahan Bantu Mengajar:
Set Induksi:
Set Induksi          Kaedah          Media Pengajaran
Isi Kandungan:
Langkah-langkah     Kaedah     Media Pengajaran
(Masa)
Rumusan/Kesimpulan:

Monday, August 16, 2010

Perkembangan Kemahiran Fizikal Kanak-kanak (Week 1-12)

Sebab Kanak Dididik
~Jaga aspek yang penting dalam masyarakat
~Mengajar kemahiran untuk berfungsi secara efisien dan berkesan(Basic skills)
~Mengajar pelajar untuk berdisiplin masa sekarang dan masa depan
~Berfikir secara kritis

Tujuan Pendidikan Jasmani
~Kemahiran(Efisien,tidak efisien)
~Menyertai aktiviti sukan
~Tingkatkan kecergasan dan kesihatan
~Menambah pengetahuan(Kesihatan, kecergasan, permainan)

Perkembangan fizikal
~Mengembangkan kemahiran motor gross(Kasar, menggunakan otot yang besar) dan fine(Halus, menggunakan otot yang kecil)

Tertutup
~Persekitaran tidak berubah

Terbuka
~Persekitaran berubah

Fokus
~Dapat mengawal otot badan dan tingkatkan kodinasi badan

Kemahiran motor
~Pergerakan yang mempunyai matlamat dan dikawal oleh CNS

Pembelajaran
~Perubahan tingkah laku secara holistic
~Intelek
~Fizikal
~Social
~Astetik(Appreciation, beauty)
~Emotional
~Keagamaan

Tunjung Utama Melalui Pendidikan Jasmani

~Pelajar dapat mempelajari badan mereka
~Pelajar dapat mempelajari pergerakan, prinsip dan konsep pergerakan
~Memahami tentang kecergasan dan dapat tingkatkan kecergasan
~Mendapat tingkah laku yang baik, bertanggungjawab, bekerjasama.
~Menjalankan aktiviti yang sihat sepanjang hayat

 Pengajaran dicapai melalui 4 domain
~Kognitif(memahami secara mental)
~Psikomotor(melakukan pergerakan)
~Afektif(tingkah laku individu)
~Sosial(kemahiran komunikasi)

Lokomotor
~Pergerakan dari satu tempat ke lain, kemahiran asas.

Non-lokomotor
~Pergerakan upper body, tempat tidak berubah

Cara pengajaran lokomotor dan non-lokomotor
~Senang ke komplek
~Memberi latihan
~Maklumbalas
~Ulangan yang cukup

Locomotor skills(Skills that form the foundation of human movement, requires more direct approach based on valid progressions and diligent practice than learning movement concepts)
~Walking(Process of alternatively losing balance and recovering it while moving in an upright position)
~Running(Walking with more force and determination)
~Jumping(Body propels itself off the floor in a momentary period of flight)
~Hopping(Springing action from one foot, in ant direction, to a landing on the same foot)
~Skipping(Combination of a step and a hop, first on one foot and then on the other foot)
~Sliding(Combination of a step and a run)
~Galloping(Exaggerated slide in a forward direction)
~Leap(extension of a run)

Keperluan Kurikulum
~Keperluan negara
~Aspirasi negara
~Masalah yang ingin diatasi

 Fokus dalam Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
~Pengajaran kesihatan asas(Langkah pencegahan awal)
~Pengajaran skill(Tingkatkan kecergasan)
~Kecergasan(Prinsip, latihan)

 Sebab meningkatkan kecergasan
~Sihat(Tanpa sakit)
~Mempunyai tenaga untuk kerja harian
~Sistem badan berfungsi dengan optimal
~Produktiviti meningkat(Menjalankan sukan meningkatkan kecergasan)(London bus driver and Longshare men)

Physical fitness
~Ability of individual to do work without fatigue
~Involves heart, lungs, vascular system, muscles working at optimal level

Health related Fitness
~Cardiovascular endurance
~Muscular strength(Take thing)
~Muscular endurance(Walk)
~Flexibility
~% of body fat

Teaching content
~Curriculum content
~Weekly content
~Daily content(Daily objective, daily planning)

Atkinson & Shiffrin model pembelajaran
~Environment(Guru)
~Register(Dengar/lihat)
~Short-term Memory(Memproses maklumat ulangan)
~Long-term Memory(Simpan)

Implikasi model terhadap pembelajaran
~Guru perlu demo dengan betul
~Pelajar perlu memberi perhatian dengan baik
~Pelajar perlu lihat dan dengar(Attention)
~Guru perlu ulangkan maklumat(Short-term Memory)
~Guru perlu memberi latihan yang cukup(Dapat ulangan)
~Feedback yang cukup

Implikasi mempelajari memori(Proses pembelajaran)
~Mengetahui struktur dan sequence semasa mempelajari sesuatu skill(Memberi perhatian, dengar dan lihat)
~Mengetahui pentingnya environment(Peranan guru, demo guru, tunjuk ajar perlu betul, apa yang dilihat akan dibuat)
~Memberi masa untuk memproses maklumat(Short-term Memory, membuat ulangan dan latih tubi, dari mudah ke susah)
~Latihan(Pelbagai bentuk, menguasai biarpun pelbagai situasi)
~Latihan dalam permainan(Mengadaptasikan skill)

Kemahiran manupulatif(Guna skills/alatan)
~Alatan yang sesuai
~Alatan yang selamat
~Contoh: tolak, tarik, angkat, baling, tangkap, picit, squeeze

Pengajaran kemahiran manupulatif
~Alatan bola lembut(Kerana kalau cedera, tidak mahu buat lagi)
~Alatan bola(Guling bola, sepak bola)
~Alatan kon(Membuat ziz-zag)
~Alatan tanah liat, dough, sand(Buat bentuk, jalan atas pasir, halangan jalan atas pasir)
~Alatan pundi kacang(Baling)

Keselamatan alatan
~Alatan perlu selamat(Tidak patah dengan senang)
~Bahan(Lembut tetapi tahan)
~Alatan tidak tajam(Kalau tidak cederakan pelajar)
~Kawasan permainan perlu selamat
~Aktiviti perlu selamat(Tahap aktiviti) 

Cara pengajaran sesuatu skill
~Memanaskan badan(Mengelakkan kecederaan, meningkatkan rate of heartbeat)
~Aktiviti kelas(Demo, shadow play, latih tubi, maklumbalas)
~Permainan(Masukkan skill)

Demonstration/modeling
~Untuk menunjukan cara skill dilakukan
~Satu kaedah pengajaran(Cepat dan tepat)
~Untuk menerangkan maklumat tentang skill

Sebab demonstration
~Dapat gambaran tentang skill(Mengetahui apa yang perlu dilakukan, cara pergerakan, idea)
~Maklumat visual tukar ke Cognitive Memory Representation(Fikir tentang skill, meningkatkan pembelajaran melalui environment)
~Forms systematic coding in memory(Codes movement needed, short-term memory)
~Maklumat melakukan skill

Perkara penting demonstrasi
~Skill properly
~Fast/slow(dapat melihat step by step)
~Various direction                                                              

 Sebab Memanaskan Badan
~Menyediakan badan untuk melakukan kerja yang akan datang
~Mengelakkan kecederaan terhadap jantung, otot, tisu

Proses Memanaskan Badan
~Start with jogging(For overall and specific muscle group)
~Increase body temperature
~Increase heart beat
~Increase blood flow to muscles and tissues
~Body is prepared for work to do

Proses Cool Down
~Bring heart rate down
~Clear lactic acid accumulation(By product of cellular respiration)
~Avoid 'Blood Pooling'

Planning For Effective Instruction
~Essential elements of instruction
~Plan for quality instruction
~Effecient planning(Provide time for learning)
~Planning for development levels(Ansur maju, some know but some don't know)
~Teaching must be holistic(Total person)